ukenfrdeitru

 

З 30.05.2024 р. по 01.06.2024 р. делегація професорсько-викладацького складу БДМУ, яка включала проректора з наукової роботи та міжнародної діяльності д.мед.н., професора Івана САВКУ, викладачів кафедри судової медицини та медичного правознавства д.мед.н., професора Олега ВАНЧУЛЯКА, доцентів кафедри к.мед.н. Олександра ПАВЛЮКОВИЧА та Марту ГАРАЗДЮК та завідувача відділу комісійних експертиз «Обласного бюро судово-медичної експертизи» м. Чернівці Миколу МЕЛЬНИКА взяла участь у конференції “Домашнє та ґендер-зумовлене насильство”, яка відбулася у м. Кишинів, Республіка Молдова під патронатом Східно-Європейської асоціації судових медиків, членами якої є представники делегації з БДМУ. Захід об'єднав спеціалістів у галузі судово-медичної експертизи та криміналістиків з 8 країн світу, таких як Німеччина, Словаччина, Румунія, Молдова, Україна, Північна Македонія, Болгарія, Словенія та Ботсвана. Форум зібрав понад 140 спеціалістів з країн Європи у сфері судової медицини. Щорічна зустріч включала високоякісні пленарні лекції найбільш відомих і авторитетних вчених та спеціалістів світу в галузі судової медицини в домашньому насильстві, найсучасніші майстер-класи та практикуми, присвячені останнім розробкам та інноваціям галузі судово-медичної науки та практики при ґендер-зумовленому насильстві.
10-ту наукову подію урочисто відкрили ректор Державного університету медицини та фармації імені Ніколає Тестеміцану - професор Еміль Чебан; завідувач кафедри судової медицини Андрій Педуре; Домініка Стояноска – почесний представник «ООН Жінки» в Молдові; Курт Трюбнер, президент Товариства судових лікарів Osteuropaverein Rechtsmedizin у Німеччині; Василє Шарпе, директор Центру судової медицини Республіки Молдова; Янко Колєв, президент Міжнародної асоціації судових експертиз. Усі члени президії у своїх виступах підкреслили важливість розвитку даного напряму у судовій медицині та суміжник напрямках. Присутня на відкритті симпозіуму Домініка Стояноска високо оцінила важливість запобіганню та боротьбі з гендер-зумовленим насильством і вирішальну роль, яку відіграють медичні працівники у реагуванні на випадки насильства. «ООН-Жінки» підтримує зусилля держав-членів ООН у створенні глобальних стандартів у сфері гендерної рівності та співпрацює з урядами та громадянським суспільством, щоб допомогти їм розробити закони, політику, програми та послуги, які забезпечать ефективне застосування цих стандартів, сприяючи справі дійсно корисній для жінок і дівчат у всьому світі», - підкреслила представниця «ООН-Жінки».
За словами президента Міжнародної асоціації судових експертиз Янко Колєва, на симпозіумі розглядається надзвичайно важлива тема. «Це дає нам можливість обмінюватися знаннями, кращими практиками та досвідом у цій сфері, знаходити рішення для боротьби з цим негативним явищем, поважаючи права та свободи кожного окремого постраждалого», – зазначив експерт.
Так як усі представники делегації Буковинського державного медичного університету є активними науковцями та практичними судово-медичними експертами, то усі вони мали змогу представити перед іноземними колегами свій науково-практичний доробок у вигляді 2-х статей та 3-х презентацій, у яких було висвітлено останні досягнення українського правництва та судово-медична оцінка випадків статевого та ґендер-зумовленого насильства на тлі теперішньої ситуації у нашій країні.
Окрім можливості поділитися своїми науковими здобутками,  проректор з науково-педагогічної роботи та міжнародних зв'язків Буковинського державного медичного університету, професор Іван САВКА мав честь персонально зустрітися з ректором приймаючого університету професором Емілем Чебаном, з яким вони обговорими перспективи подальшого посилення співпраці між університетами на основі існуючої угоди та можливості подальшого спільного розвитку.
Очікуваним результатом форуму став обмін науковою інформацією та досвідом практичної роботи, отримання актуальної інформації щодо впровадження сучасних діагностичних методик у галузі судової медицини у навчальний процес у Буковинському державному медичному університеті при викладанні судової медицини вітчизняним та іноземним студентам, а саме планується розширити та доповнити освітній процес із теми щодо судово-медичної експертизи живих осіб у випадках насильства в сім’ї та гендер-зумовлених злочинів, та впровадити у клінічну практику Комунального медичного закладу «Обласне бюро судово-медичної експертизи» новітні протоколи обстеження живих осіб у випадку статевого та ґендер-зумовленого насильства. На тлі заходу вдбулося розширення мережі контактів із фахівцями Європи та світу, а також розповсюдження інформації про Буковинський державний медичний університет у світовому просторі.